Komunikat z dnia 16 lutego 2017 r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez prok. G. Zarański   
czwartek, 16 lutego 2017 14:51

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie nadzoruje postępowanie o sygnaturze RP I Ds 8.2016, wszczęte w dniu 20 marca 2015 r. w sprawie:


I.     kierowania przez obywatela Polski Emila S. oraz obywatela Ukrainy Tarasa M. i działań zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw przeciwko interesom ekonomicznym Skarbu Państwa polegających na wyłudzaniu nienależnych zwrotów należności publicznoprawnych pod postacią podatku VAT, w okresie od dnia 1 maja 2014 r. w Rzeszowie oraz innych miejscowościach na terenie Polski,

tj. o przestępstwo z art. 258 § 1 i § 3 kk,


II.    wprowadzenia w błąd właściwych miejscowo naczelników Urzędów Skarbowych, co do istnienia faktycznych i prawnych podstaw zwrotu należności publicznoprawnych w postaci zwrotu podatku VAT, przy wykorzystaniu procedur TAX FREE i SAD i wyłudzeniu w okresie od 1 maja 2014 r. do chwili obecnej przez zorganizowaną grupę przestępczą zwrotu podatku VAT w łącznej wartości nie mniejszej niż 842.961,93 zł w Rzeszowie oraz innych miejscowościach województwa podkarpackiego, lubelskiego, śląskiego, dolnośląskiego oraz na terenie Polski,

tj. o przestępstwo z art. 286 § 1 kk i art. 56 § 1 kks i art. 76 § 1 kks przy zastosowaniu art. 11 § 2 kk i w zw. z art. 12 kk.

Czas trwania śledztwa w niniejszej sprawie jest przedłużony do dnia 30 marca 2017 roku.

Wskazać należy, iż przedmiot niniejszego śledztwa na chwilę obecną zawężono do działalności grupy firm zajmujących się - jak wynika z wytwarzanej dokumentacji - obrotem ekskluzywnymi zegarkami, przy czym zgromadzony w sprawie materiał dowodowy uprawdopodabnia, że rzeczywistym celem ich funkcjonowania było popełnianie oszustw podatkowych przy wykorzystaniu mechanizmu karuzeli podatkowej.

W ww. proceder zaangażowane były zarówno firmy z województwa podkarpackiego, dolnośląskiego, jak i jedna z małopolskiego.

Zarzuty przedstawiono na chwilę obecną 15 osobom.

Zastosowano środki zapobiegawcze nieizolacyjne w postaci poręczeń majątkowych w różnej wysokości - od 10.000 do 50.000 zł oraz w stosunku do trzech podejrzanych dozór policji.

Zastosowano ponadto zabezpieczania majątkowe celem zabezpieczenia wykonania grożących obowiązków naprawienia szkody - na ruchomościach o szacunkowej wartości ponad 200.000,00 zł (w stosunku do trzech podejrzanych).

W przedmiotowej sprawie została zatrzymana kolejna osoba podejrzana, śledztwo ma charakter rozwojowy i planowane są kolejne czynności.

 
Strona Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie - BIP, Stworzone w opraciu o GNU/GPL License Joomla!