Informacja prasowa w sprawie RP I Ds 23.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez prok. M. Chudzik   
piątek, 17 listopada 2017 13:19

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie Wydział I ds. Przestępczości Gospodarczej skierowała do Sądu Okręgowego w Przemyślu akt oskarżenia w sprawie RP I Ds. 23.2016 wobec 9 osób.

Podejrzanego Vyacheslav Y., obywatela Federacji Rosyjskiej, oskarżono o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, mającą na celu popełnianie przestępstw skarbowych polegających na nabywaniu, przechowywaniu, przewożeniu i zbywaniu odbiorcom z terenu Polski, Niemiec i Austrii wyrobów akcyzowych w postaci papierosów różnych marek bez znaków skarbowych akcyzy MF RP, w ten sposób, że kierował skupem wyżej wymienionego towaru, jego przechowywaniem oraz sprawami związanymi z jego segregacją według uzgodnionego asortymentu, załadunkiem i transportem do uzgodnionych wcześniej miejsc, przy czym podejmując te działania utrzymywał bieżącą łączność telefoniczną z innymi członkami grupy, między innymi ustalając ceny skupu i sprzedaży papierosów, tj. o przestępstwo z art. 258 § 3 kk.

Zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw karno-skarbowych przedstawiono 6 osobom, w tym dwóm obywatelom Federacji Rosyjskiej, dwóm obywatelom Republiki Białorusi i dwóm obywatelom Republiki Ukrainy, ponadto dwóm obywatelom Rzeczpospolitej Polski przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw karno-skarbowych.

W toku śledztwa zabezpieczono łącznie 190 000 paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy oraz 46 000 kilogramów tytoniu. Wartość uszczupleń należności Skarbu Państwa w wyniku przestępczego procederu w podatku akcyzowym wynosi 58 778 043 zł, natomiast należności celnej w wysokości 3 012 710 zł.

Jeden z czynów dotyczy usiłowania wprowadzenia papierosów na polski obszar celny z terenu Białorusi pod pozorem przewozu poczty dyplomatycznej.

 
Strona Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie - BIP, Stworzone w opraciu o GNU/GPL License Joomla!